9 Şubat 2012 Perşembe

BARDAK ALTI AHŞAP BOYAMA DESEN TRANSFERİ

bardak alt
Öyle güzel şeylerle karşılaşıyorum ki gezdiğim bloglarda imrenmemek elde değil. Ahşap boyama, desen transferi hep imrenerek baktığım çalışmalardı. Etrafımda bu işten anlayan kimse yoktu ama yapmaya hevesim vardı :)
gezdiğim gördüğüm okuduğum kadarıyla elimden gelen bu oldu. Peçete bulmakta çok zorlandım niyeyse? aah ah eskiden küçükkene peçete koleksiyonum vardı kekem hayla duruyo olsaydı :)) 
Yinede ilk denemeye göre fena değil sanırım ama itiraf etmeliyim ki sandığımdan çok çok daha zormuş... peçetenin ıslanınca kendini salıp pörsüyeceğini, uzayacağını ve bana işkence edeceğini hiç tahmin etmemiştim :)))
bardak altlığı takımı
bardak altı takımı ahşapMALAHİT KOLYE KÜPE TAKIMI

malahit taşı doğaltaş takı
                 Doğal taşlara hayranlığım yeni başladı sayılır. Öyle kızıyorum ki kendime, ben böylesine güzel şeylerden bihaber nasıl yıllarımı geçirmişim :)) herr renk ama herrr renk taş var öylesine cezbediyorlar ki beni. Bide bukadar pahalı olmasalar :((  babamın doğaltaş dükkanı olsa keşke sabah girsem akşama kadar takılar yapsam yapsam bozsam gene yapsam...
işte çok beğendiğim taşlardan biri malahit... Ve ondan yapılmış zarif bir takım... nasıl buldunuz?
Eğer değerli taşlardan oluşan bu zarif takıma sahip olmak isterseniz
buraya tıklayınız.
malahit küpe
malahit taşı kolye küpe takımı
PARMAKSIZ UZUN ELDİVEN YENİ TREND DİRSEĞE KADAR

Kışın ne yapılır? Tabiki örgüüüüüüüüüü. kışın en sevdiğim şeylerden biri örgü örmek. ama öyle kazaktı hırkaydı uzun süren işlere gelemiyorum sıkılıyorum. ben atkı öreyim şapka öreyim bere öreyim şal öreyim anca öyle yani. Dışarıda kar var çektim pufumu pencere kenarına, yaslandım kalorifere yağan karı seyrediyorum. nası canım örgü çakti nası canım örgü çekti :))) ama bi sorun var heryer atkı bere oldu koycak yer bulamıyorum. ne örebilirim dedim veee yeni bir trend çarptı gözüme parmaksız uzun eldiven. Parmaksız uzun eldiven nasıl örülür dedim olurmu olmazmı derken ortaya bu çıktı. önce çok sade geldi biraz süsleyeyim dedim sonrada çok süslü geldi ama hoşuma gitti kokoşmuyum neyim :)))  ilk deneme için fena sayılmaz ha ne dersiniz?
Parmaksız uzun eldiven
parmaksız eldiven
uzun eldiven
                                                                                                                                                                   
                                                                               
parmaksız uzun eldiven dirseğe kadar

YAPILIŞI:
gelelim bunu nasıl yaptığıma. parmaksız uzun eldiven nasıl yapılır nasıl örülür bilmiyordum öre söke ortaya bu çıktı ama doğru ama yanlış nasıl yaptığımı yazayım benim gibi hiç bilmeyenlere bir fikir olur belki.
malzemeler: 
alize klasik yün
3.5 numara şiş
ve ben :))
28 ilmekle başladım. 2-3 parmak olana kadar 2 ters 2 düz lastik ördüm. lastik bittikten sonra ilk 5 ilmeği haroşa sonraki 9 ilmeği düz örü  sonraki 10 ilmeği haroşa sonraki 9ilmeği düz sonraki 5 ilmeği haroşa olacak şekilde 2-3 parmak ördüm sonrasında 9ilmek olan kısmı 3 erli 3 parçaya ayırıp saç örgüsünü oluşturdum. istenilen uzunluğa gelince örgünün tan ortasından arttırmaya başladım. tekrar 2-3 parmak ördükten sonra arttırdığım ilmek sayısı 12-15 gibi bir rakama ulaşınca hepsini bir seferde kestim ve esksi gibi örmeye devam ettim böylece başparmağı kısmı oluştu. bitirdikten sonrada kenarlarından diktim ve başka bir renk ip ile sıkı iğne ve çiçek yaparak süsledim. dikkat etmeniz gereken şey diğer tekini yaparken simetrik davranmanız. yapmak isteyenlere kolay gelsin. ben yapamam ama istiyorum diyenlere ise pasajımda satışa sundum. Bu soğuk günlerde sıcacık kalmanız dileğiyle ;)