1 Temmuz 2015 Çarşamba

PART- 4 (ek dolap)

            Eveeeet mutfak yenileme projemin bu aşamasında duvardaki boşluğa ek dolap yapmaya çalışacağız.
Elimizde mutfağını yenileyen bir yakınımızdan  aldığımız dolap kapaklarımız vardı. bir sürü kapak vardı ama ölçtük biçtik bir türlü duvardaki boşluğa 2 kapaktan fazlasını sığdıramadık. Biz de diğer tarafları açık raf yapmaya karar verdik. Elimizdeki ölçülere göre kağıt üzerinde bir kaç tasarım yaptık ve oldukça demokratik bir şekilde  tabiki benim çizdiğimi yapmaya karar verdik :))
Yine ismi lazım değil bir yapı marketin yolunu tuttuk.


Gerekli malzemeler:
* 18mm suntalam plaka (metrekaresi 30TL)
*vida
*dübel
*duvara asma aparatı
*matkap
*şarjlı vidalama aleti
*vee olmazsa olmazımız eli yatkın koca :))

           18mm suntalam plakalardan bize lazım olan ölçülerde kestirdik. 8 adet farklı boyutlardaki plakalara 80TL ödedik. Hepsinin 4 kenarına da bant çektirdik bu da fiyata dahildi. Malzemeleri tedarik ettikten sonrası puzzle gibi parçaları birleştirmek oldu. En zor kısmı duvarda delik açmak oldu. Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz...

           Siz siz olun eğer böyle bir şeye kalkışırsanız plakaların kalınlık ölçüsünü de hesaba katmayı unutmayın. En ince ayrıntısına kadar hesaplamayı yapınca dolap yerine cuk diye oturdu. usta tutsak kesin beğenmediğimiz bir noktası illa çıkardı. Yada usta istediğimiz şeye illa muhalefet olurdu. Ve en önemlisi bizim 80TL ye çözdüğümüz işe malzemesiydi, nakliyesiydi, montajıydı, işçiliğiydi nerden baksan en az  400 TL isterdi. Karşısına geçip izleyip izleyip mobilya işine mi girsek diye aklımızdan geçirdik :))

Mutfağımın bitmiş halini görmek için BURAYA tıklayınız.

30 Haziran 2015 Salı

Sindrella Çiçeği


Sindrella Çiçeği
Sindrella Çiçeği


Kaktüslerimin adını bilmesem de bunun adını biliyorum :)
Adı Sindrella Çiçeği.
Gelmeyen yaza inat çiçeklerimi böceklerimi paylaşıyorum sizinle.
Keşke hiç solmasa ne güzel olurdu...
Sevgiler...

29 Haziran 2015 Pazartesi

PART-3 (tezgah arası fayans)

Eveeet mutfak yenileme projemin bu aşamasını da tezgah arası fayans oluşturuyor...

      Dolaplarımı beyaza boyayınca tezgah arasında kalan kahverengi fayanslar çok sırıttı. Ya da başka bir ifade ile beyaz dolaplar  kahve rengi fayanslar üzerinde çok çiğ durdu. Dolayısıyla buraya da el atmak zorunda kaldım. Ama daha önce de belirttiğim gibi mutfak yenileme çalışmam tamamen DIY olacaktı. İnşaat pisliği, zaman faktörü ve en önemlisi maliyetler yüzünden :)

          Beni en çok oyalayan aşama bu oldu. Çünkü ne yapacağıma karar vermek uzun sürdü. Çok araştırdım...

* Gözümü karartıp, fayans alalım kendimiz yapabiliriz diye düşündüm...
* Duvar kağıdı kaplamayı düşündüm...
* Boyamayı düşündüm...
* Yapı marketin birinde PVC plaka diye bir malzeme gördük ona karar verdim ama çeşit çok azdı uygun bir renk yoktu...

         En son yine internet sağolsun, araştırırken yapışkanlı folyo diye bir malzemeye rastladım. Milyoncularda gördüğümüz kapışkanlı kağıt tarzında ama daha kaliteli ve suya dyanıklı bir malzeme imiş. Şöyle anlatılmış; 

(alıntıdır)

Yapışkanlı Folyo Nedir?
Yapışkanlı folyo plastik içerikli esneyebilen kaplanacağı eşyanın şeklini alan esnek ve çok kullanışlı bir üründür.Arka kısmı yapışkanlı olduğu için her türlü yüzeye yapışabilir.


Yapışkanlı Folyo Özellikleri
--Plastik özelliğinden dolayı %100 silinebilir.
--Isıya maruz kaldığı zaman esneme özelliği artmaktadır.
Örnek;Diyelimki bir masa kaplayacaksınız masanın köşe kısmını kaplamanız gerekiyor,saç kurutma makinası ile folyoyu üstten ısıtırsınız ve yapıştırma işlemini gerçekleştirirsiniz,daha sağlam ve dayanıklı olur.
--Sudan ve nemden etkilenmez ve asla kavlama yapmaz.
--Desenlerini zaman içinde kaybetmez.


Yapışkanlı Folyo nerelere kaplanabilir?
Ahşap,metal,mermer,cam ve fayans her türlü yüzeye yapışabilir.İşte dedim aradığım ürün...
Açıkçası tereddütlerim vardı fakat denemek istedim. Çünkü okadar çok desen var ki insan kendini kaybediyor. Ahşap deseni hakiki ahşap gibi mermer deseni hakiki mermer gibi duruyor. Hele beyaz ahşap diye bir model gördüm görmez olaydım. Kesinlikle dolapları boyamaya kalkmazdım. Direk bununla kaplardım. Gerçi çerçeveler sanırım biraz zorlardı ama ne olursa olsun boyama işlemi kadar eziyetli ve uzun olmazdı... Neyse boyalar eskiyince de bununla kaplarım artık :))

     İnternetten siparişimi verdim. Gözümle görmeden almak beni tedirgin etti açıkçası çünkü malzemeyi bilmiyordum görmek ve dokunmak ihtiyacı duyuyordum ve fayanslarım desenliydi altındaki deseni gösterir mi endişesi vardı ama gözümü karartıp aldım. İyiki de almışım hem altındaki deseni göstermedi hem de dayanıklı bir malzeme gibi duruyor. Tabi bunu zaman gösterecek.

Ama bence yerine yakıştı  :))
Sevgiler...

Mutfağımın bitmiş halini görmek için BURAYA tıklayınız.

28 Haziran 2015 Pazar

SAKSIDA ÇİLEK Saksıda çilek olur mu demeyin...

Bahçen olmayınca hevesini ancak saksı da alabiliyorsun...Oluşum aşamalarını beklemek çok keyifliydi...Tabi bu sene yaz gelmek bilmediği için zavallı çileklerim güneşe hasret kaldı...
Bu sebeple hasat fazla verimli olmadı. Yoksa saksıda olmasıyla alakası yok yani :)))
Çilek tadında keyifli pazarlar,
Sevgiler...

PART- 2 (kulplar)

Eveeet mutfak yenileme projemin 2.aşaması eskimiş ve bazıları kırılmış kötü kulplarımı çöpe atma aşaması :)

Nası keyif aldım anlatamam...

Yalnız keyifli olamayan bir şey vardı o da kulp fiyatları :( Aslında kulpların bu kadar maliyetli olabileceğini düşünmemiştim...

         Beğendiğim tarzdaki kulplar yapı marketlerde yaklaşık 12 TL civarındaydı. İhtiyacım olan 15 kulbun maliyeti bana 180 TL ye geliyordu...

         Neyse ki internet diye bir şey var. Araştırdım ve ismi lazım değil bir siteden aynı tarzı neredeyse yarı fiyatına buldum. Tanesi 6,70 TL idi 15 tanesi 100 TL 50KR ediyor.  Kargoyu ekleyince 120 TL yi falan bulur derken bir de baktım 100 TL üzeri kargo bedava :) 50 kuruşla kargoyu bedavaya getirmiş oldum. Derken bir şeyi daha farkettim. Site yeni üyelere 10 TL indirim çeki veriyormuş :))) onu da kullanınca kulpların tanesi bana 6 TL ye gelmiş oldu. 

         Normalde bu kadar şanslı bir insan değilimdir nasıl oldu anlamadım. Aslında hemen gidip sayısal falan oynasam iyiydi... 
Sevgiler...

Mutfağımın bitmiş halini görmek için BURAYA tıklayınız.